ساخت و ساز آنلاین - نظام مهندسی - اخبار سازندگان ساختمان - اخبار ساخت و ساز - اخبار مصالح ساختمانی - اخبار راه و شهرسازی - اخبار تشکل های ساختمان سازی - اخبار شهرداری - اخبار معاملات املاک -

اميدواري فولادفروشان به قول بزرگ/ شفافيت و اطلاع از حجم توزيع را حق خود مي‌دانيم

رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران در ارتباط با انتظار صنف متبوع و رويکرد دولت به بازار آهن گفت: با بازارسازي و توسل به امضاهاي طلايي در حوزه توزيع، دخالت کردند و تقاضاي کاذب به وجود آوردند. مهم ‌ترين بحث، ضابطه ‌مند شدن و بازگشت همه گروه ‌ها به جايگاه واقعي خود است. دولت بايد حتماً نظر تشکل مربوطه را درباره رويکرد، انتقاد و پيشنهاد احتمالي خود جويا شود.

به گزارش ساخت و ساز آنلاین: حميدرضا رستگار، رئيس اتحاديه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: ما مي توانيم صداي مصرف کننده نهايي را منتقل کنيم. کانديداها قول دادند که تصميمات آينده با حضور نمايندگان توزيع کنندگان و مصرف کنندگان اخذ شود. به عملکرد بورس هم انتقادات زيادي داريم. مردم انتظار دارند بدانند سازوکار کشف قيمت در بورس چگونه است؟ دخالت غيرمستقيم بورس در بخش توزيع آسيب زاست. روش کنوني بايد حتماً اصلاح شود. بايد در قيمت سازي، نماينده داشته باشيم. متاسفانه تاکنون به اين مطالبه ما پاسخي داده نشده است. اگر همچنان جوابي دريافت نکنيم قطعاً از طريق قوه قضائيه پيگيري ميکنيم. شفافيت و اطلاع از حجم توزيع را حق خود مي دانيم».

وي ادامه داد: آهن و فولاد جز کالاهاي اساسي و کاربردي هستند و حمايت از آنها به معناي حمايت از همه صنايع و از جمله صنعت خودرو، ساخت وساز و لوازم خانگي است. در مقطع انتخاب، جلساتي با نامزدها داشتيم. گفتيم که حفظ توازن بين عرضه و تقاضا بايد به خود بازار محول شود. دولت، نظارت کند. مداخله دولت، امضاي طلايي و حمايت از بعضي گروه ها؛ باعث نامتعادل شدن بازار و قيمت ها شده است».

رستگار تصريح کرد: تشکل صنف آهن و فولاد انتظار نداشته که دولت فقط از اين صنف حمايت کند. ما حلقه پاياني زنجيره، يعني مصرفکننده را بسيار مهم ميدانيم. صنف به عنوان ويترين اقتصاد فولاد مستقيماً از انتقادات مردم و نظرات آنها اطلاع داريم. متاسفانه بعضي گروههاي سعي کردهاند جايگاه صنف را بگيرند».

قانوني که فعلاً زمينه اجراي آن وجود ندارد

رستگار درباره يکي از محورهاي مهم جلسه برگزار شده در اتاق اصناف اظهار داشت: دولت براي ساماندهي حوزه هاي مختلف، تصميماتي اخذ کرده و سامانه هاي متعددي تعريف شده است. هدف کسب آمار دقيق درباره رفتارهاي اقتصادي بنگاه هاي حقيقي و حقوقي به قصد تنظيم آنهاست. طرح پايانه ها و سامانه هاي فروشگاهي از آن جمله است. مقرر شده بود که قانون مربوطه از امسال اجرا شود اما عواملي مثل عدم آموزش، اطلاع رساني و فرهنگ سازي؛ اجراي آن را با مانع روبه رو ساخت. به دليل فراهم نبودن زمينه براي اجراي اين قانون از دولت قبلي خواستيم اجراي آن معوق شود. مجلس درصدد است که اين قانون تا پايان امسال توسط همه گروه هاي اقتصادي و صنفي اجرا شود. اجراي اين قانون مستلزم اطلاع رساني عمومي درباره مزاياي اين قانون است. همچنين بايد بدانند که عدم پاي بندي به آنچه جرائمي به دنبال دارد».

وي در تشريح بيشتر موضوع گفت: بعضي گروه هاي خاص مثل بنگاه ها و فروشگاه هاي زنجيره اي بزرگ، دفاتر پيشخوان دولت و چند گروه ديگر امکان اجراي قانون را داشتند؛ ولي درمجموع حدود ۸۰ درصد از کسبه و اصناف، امکان اجرا ندارند. نکته ديگر آنکه بايد در اجراي هر قانوني تامل و دقت کرد. براي مثال قانون ارزش افزوده اجرا شد؛ اما بنگاه هاي اقتصادي واقعاً آسيب ديدند، نظم بازار به هم ريخت و جامعه صنفي، متحمل خسارات فراواني شد».

حميدرضا رستگار با بيان اينکه يکي از اهداف اصلي اين قانون، تحقق شفافيت اقتصادي است گفت: با توجه به وجود سامانه هاي مختلف اقتصادي (سامانه جامع تجارت، سامانه نيما و …) براي کسب وکار هاي اقتصادي، مزاحمت ايجاد مي شود. تجميع سامانه ها باعث مشخص شدن تکليف بنگاه هاي اقتصادي مي شود. سامانه ها بعضاً در موازات هم هستند. متوليان بايد شرايط را اصلاح کنند تا صاحبان کسب وکارها به جاي تمرکز بر سندسازي و مستندسازي و گزارش دهي، روي کار خود تمرکز کنند. بايد به تسهيل و تجميع رو آورد. اين موضوع نه تنها واحدهاي کوچک و متوسط را به زحمت مي اندازد بلکه هزينه زاست. هزينه مضاعفي به آنها تحميل مي شود اما در ازاي آن هزينه، امتياز خاصي براي آنها در نظر گرفته نشده است».

لازم به ذکر است توزيع کنندگان آهن و فولاد از دخالت دولت، گروه هاي نامرتبط و البته بورس کالا در توزيع اين کالاي استراتژيک، ناراضي هستند و بخصوص در چند سال اخير بارها نارضايتي خود را از ادامه وضعيت موجود اعلام کرده اند. آنها انتظار دارند که دولت جديد، رويکرد متقاوتي در پيش بگيرد و توزيع را به متولي اصلي آن بسپارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x